HT-1600-AU Izod Charpy Impact Specimen Making Automatic Notching Machine
Product Details:
  • Power Supply 220 V, 50 Hz
  • Temperature 10-35C
  • Port Size 6 mm
  • Automation Grade Automatic
  • Specimen Size 10x10x55 mm
  • Frequency 50 Hz
  • Equipment Type Automatic Notching Machine
  • Click to view more
X
HT-1600-AU Izod Charpy Impact Specimen Making Automatic Notching Machine Price And Quantity
  • 1 Set
HT-1600-AU Izod Charpy Impact Specimen Making Automatic Notching Machine Product Specifications
  • 0.5-0.7 Mpa
  • Digital
  • 110 mm
  • MS
  • Bench Top
  • For making notches in Izod/Charpy impact test specimens
  • White
  • Touch panel
  • 0.02 mm notch depth
  • 60 mm/min
  • Industrial
  • 10 mm
  • Impact specimen notching
  • 90 kg
  • 1600 W
  • Efficient, Precise, Low Noise, Auto Feeding, Safety Interlocks
  • 85% RH
  • 300 mm
  • <2 seconds
  • 62 HRC (cutting tool)
  • Automatic
  • 220 V
  • 50 Hz
  • Automatic Notching Machine
  • 0.01 mm
  • Up to 10 pieces/batch
  • 0-10 mm notch depth
  • 220 V, 50 Hz
  • 10-35C
  • 6 mm
  • Automatic
  • 10x10x55 mm
  • 650 mm 560 mm 400 mm
  • <70 dB(A)
  • 0.25 mm
  • 1.6 kW